top of page

indywidualny tryb edycji

Na dobre zdjęcie składają się dwie składowe :) Treść i forma. Na treść, czyli to co i jak sfotografuję, macie wpływ tylko wtedy, kiedy to Wy lub jedno z Was znajduje się w kadrze. Spojrzenie prosto w obiektyw, piękny uśmiech to coś co leży w Waszej gestii, a robi + 100 do zajefajności zdjęcia. Umiejętna edycja zdjęcia to + 50 do tego parametru, a u mnie możecie ją kształtować w dużym zakresie. Biorąc w niej aktywny udział, macie szansę stać się niejako współautorami wybranych 100-150 (z sesją w innym dniu) zdjęć. W przypadku pozostałych zdjęć macie następujące możliwości

Kolor vs czarno-białe

Bardzo chętnie stosuję konwersję do skali szarości, gdyż w moim spektrum estetyki, kolor często bywa wadą a nie zaletą zdjęcia. Barwa odciąga uwagę od sedna treści, psuje odbiór całości. Nawet jeśli nie psuje, to jest zbędnym dodatkiem. Ponad to prawidłowe, czyli zbliżone do naszego spostrzegania, odwzorowanie kolorów na fotografii od zawsze było wielkim wyzwaniem. W czasach cyfrowych, ze względu na ogromne zróżnicowanie wyświetlaczy, monitorów, ekranów, stało się ono jeszcze trudniejsze. W przypadku fotografii czarno-białej jest trochę łatwiej. Ja po prostu lubię zdjęcia cz-b i stąd w moim portfolio jest ich bardzo wiele, ale Wy możecie czuć zupełnie inaczej. Zatem w tym zakresie macie następujące możliwości:

  1.   100% kolorowych zdjęć

  2.   Jak najmniej czarno-białych

  3. Według mojego uznania


Mniej więcej połowa zdjęć, które czynię cz-b, otrzymujecie również w drugiej, kolorowej wersji :)

Intensywność koloru

Choć przekonanie o tym, że fotografia jest wiernym odzwierciedleniem rzeczywistości jest powszechne, nie znaczy że jest prawdziwe. Fundamentalnych różnic między tym jak widzimy my, a jak rejestruje to aparat, jest 4. Jedną z nich jest odwzorowanie koloru.  W tym zakresie macie następujące możliwości:

  1.    Dążę do maksymalnie „poprawnego” odwzorowania kolorów

  2.    Pozwalam sobie na ich „podkręcanie”, czyli wysycanie i ocieplanie 

  3.    Zdajecie się na mnie

Stylizacje kolorystyczne

Współczesne programy do edycji zdjęć stwarzają ogromne możliwości stylizowania zdjęć. Sepia, symulacja tradycyjnej kliszy, style retro, to tylko ułamek możliwości. Stosując takie zabiegi, trzeba zachować dużą ostrożność, bo łatwo z sztuki zrobić kicz. Wiecie jak jest, to czy zdjęcie nazwiemy ładnym lub kiczowatym, to w duże mierze kwestia indywidualna. Jak to mawiała moja babcia: „nie to ładne co ładne, tylko co się komu podoba”. Amen :)

W tym zakresie macie następujące możliwości:

  1.    Zero stylizacji

  2.    10-15% stylizowanych zdjęć

  3.    Zdajecie się na mnie

Ramki lub ich brak

Jeśli chodzi o ramki na zdjęciach ludzie dzielą się na dwie grupy. Tacy, którzy je bardzo lubią i tacy którzy ich nie tolerują. Ja uważam, że to zależy od konkretnego zdjęcia. W wielu przypadkach barwny margines wokół obrazu, skutecznie go podkreśla i uzupełnia. W tym przypadku macie następujące możliwości:

 

  1.    Wszystkie zdjęcia z ramkami

  2.    Zero ramek

Przykłady omawianych opcji edycji

bottom of page